28nov2023
Nezaboravna avantura - Dragovita i planina Greben
Jedna od najlepših i najatraktivnijih planinarskih relacija u pirotskom kraju vezana je za uspon na najviši vrh planine Greben - Beženište (1338 m). Planinari uglavnom koriste dva načina - sa istočne strane iz Dragovite ili sa zapadne iz Trnskih Odorovaca. Prvi način je lakši, a evo kako sam ga ja doživeo 20. decembra 2015.
Jutro nije obećavalo da će jedna tako zahtevna planinarska akcija za mene biti uspešna. Iz Pirotske kotline me ispratila gusta magla, a slično je bilo i u dimitrovgradskom selu Poganovu i na putu do Dragovite:
Put Poganovo - Dragovita je krivudav, ali je još tada bio u odličnom stanju. Nema razloga da tako nije i sada. Šanse za moj uspeh su naglo porasle kada sam pred ulazom u Dragovitu izašao iz pojasa magle i ušao u zonu gde su vladali sasvim drugačiji vremenski uslovi. Moj cilj je bio praktično preda mnom:
Na oko 5 km od Poganova i na 860 m nadmorske visine (oko 300 m više u odnosu na Poganovo!) nalazi se stara školska zgrada u Dragoviti. Ovde sam ostavio auto i produžio peške:
Bilo koji način da se koristi za uspon na Greben, iz Dragovite ili iz Trnskih Odorovaca, oba puta se spajaju na jednom mestu. To je prevoj na oko 1100 m nadmorske visine koji razdvaja prepoznatljiv vrh Izvorsku glavu (1202 m) i najviši deo planine Greben sa Beženištem. Za to je potrebno 35-40 minuta hoda od platoa na kome se nalazi škola u Dragoviti. Koliko se sećam, staza je markirana i sa putokazima. Prolazi se pored napuštenih dragovitskih kuća i pojata, a uspon je praktično konstantan:
Ovo je i najvažniji prevoj na kome se može preći s jedne na drugu stranu planine. Interesantno, mahala Pometkovci, koja se nalazi ispod prevoja, na zapadnim padinama Grebena, ne pripada Trnskim Odorovcima kao što bi se očekivalo već Dragoviti, selu čiji se glavni deo nalazi s druge strane planine.
Odavde kreće kvalitetnija i gušće raspoređena markacija planinarske staze. Njen značaj shvatićete kada vidite fotografije u nastavku moje priče.
Počeo je najuzbudljiviji deo moje relacije. Potrebno je otprilike preći 2-3 km po samom planinskom grebenu, uz česte prelaske s jedne na drugu stranu planinskog masiva i krećući se pravom kozjom stazom. Pogled koji sam imao na okolinu bio je fantastičan, iako su niži delovi bili potpuno u magli - dolina Jerme, prelepi Ruj, Vetren, Skrveničko selište, Borovsko polje, Basara, Peros, Dimitrovgradska kotlina:
Staza povremeno vodi kroz bukova stabla najčudnovatijih oblika. Markacije su lako uočljive:
Sa porastom visine i približavanjem najvišem delu Grebena otvarao se pogled prema Kusoj Vrani, Rnjosu, Zvonačkoj Banji, selu Zvoncu... Iz magle je štrčao najviši deo Asenovog kalea. Na osnovu toga sam procenio da se magla prostirala do nekih 950-1000 m nadmorske visine, čineći jasnu granicu između susednih visinskih slojeva i različitih vremenskih uslova u njima:
Kretanje je zahtevno i traži punu koncentraciju. Sa obe strane, i leve i desne, teren je izuzetno strm. Osećaj tokom kretanja po kamenitom grebenu je kao da hodate po oštrici noža:
Pogled unazad, niz venac Grebena prema Bugarskoj i uz dolinu reke Jerme:
Od prevoja podno Izvorske glave trebalo mi je oko 40 minuta da stignem do vrha Beženište:
Ostalo mi je da se udobno smestim između stena i uživam u pogledu na okolinu. Imao sam osećaj da se nalazim na rubu nekog džinovskog lonca u kome sve vri:
Kao na nekom pustom ostrvu na morskoj pučini iz koje štrče najviši planinski vrhovi:
Teška srca sam napustio Beženište i krenuo nazad. U povratku sam izabrao da do Dragovite dođem jednim drugim putem. To je potrajalo sat vremena a nastale su neke slike koje izuzetno volim:
Trajanje relacije: oko 5h
Zahtevnost relacije: teška (4/5)
Karakteristike: jedna od najlepših i najatraktivnijih planinarskih relacija u pirotskom kraju, sve popularnija među planinarima iz Srbije i Bugarske; kretanje po grebenu kao po oštrici noža; nezaboravan pogled na okolinu
Rizici: uspon od prevoja do Beženišta je tehnički vrlo zahtevan i traži punu koncentraciju i pažnju; na nekim mestima leva noga je na jednoj, a desna na drugoj strani planine!