16jul2024
Posetite krašku uvalu Ponor iznad sela Dojkinci
U severozapadnom delu kraške sabirne oblasti koja vodom hrani Dojkinačko vrelo, najznačajnija je uvala Ponor. Nalazi se na preko 1400 m nadmorske visine, dugačka je oko 700 i široka oko 300 metara. Pruža se pravcem severozapad-jugoistok i u nju iz okolnih vododrživih stena dotiču slabi potočići koji obrazuju pravu reku ponornicu koja se gubi u pećini.
Ovo je podsećanje na jedan od mojih prvih odlazaka na ovo fantastično mesto, koje predstavlja jednu od glavnih atrakcija na Staroj planini. U društvu svog kuma Marjana tamo sam bio 13. avgusta 2011.
Najpre smo zastali u selu Brlog, udaljenom oko 3 km od izletišta na Vrelu i 35 km od Pirota:
Obišli smo seosku crkvu posvećenu Svetoj Petki. Sada je renovirana i izgleda drugačije i lepše:
Između Brloga i Dojkinaca se nalazi Dojkinačka crkva posvećena Svetom Nikoli. Ovde je nadmorska visina 835 m. Nedaleko od crkve je Dojkinačko vrelo na kome se navodno javlja voda koja ponire u kraškoj uvali Ponor:
Auto smo ostavili u centru sela i krenuli ka planinarskom domu. Pred nama je bio vreo avgustovski dan:
Ako ne znate, planinarski dom u Dojkincima je nastao nadogradnjom bivše vojne karaule. Evo kako je ona izgledala pre 13 godina:
Kada se od doma produži putem za Arbinje, posle samo stotinak metara desno se skreće u Duboki do. To mesto je sada lepo obeleženo. To je najkraći put do krajnjeg cilja - uvale Ponor:
Staza vodi desnom obalom potoka i prolazi kroz šumu:
Na jednom mestu smo skrenuli gore levo, probili se kroz šumu i izašli na čistinu. Nakon 40 minuta prilično napornog hoda od izlaska iz Dojkinaca pravili smo pauzu i uživali u pogledu na okolinu:
Usledila je još napornija deonica - dugačka i sa jakim usponom. Zove se Bobenica. Po letnjoj vrućini ne mogu je savladati svi - znam iz iskustva sa grupama koje sam kasnije vodio na Ponor. Potrebno je zaobići Duboki do:
Osim fenomenalnog pogleda na okolne staroplaninske vrhove, inspirisala nas je i činjenica da smo svakim učinjenim korakom bili bliži jednom prelepom i tako atraktivnom mestu:
Kada smo visinski nadmašili najviši deo Dubokog dola, skrenuli smo desno i započeli uspon na Bodin vrh (1484 m). On sa južne strane oivičuje krašku uvalu Ponor. Pravo naviše produžava put za Klisuru, Stražnu čuku i Kopren. Njime se do Ponora može doći terenskim vozilom, ali je deonica dosta duža.
Bodin vrh je sjajan vidikovac:
Ispod Bodinog vrha se nalazi Ponor. Ima oblik testije u čijem se dnu spaja više potočića:
Spust sa oboda do dna Ponora potrajao je desetak minuta. Morali smo da budemo maksimalno oprezni jer je teren strm, a trava visoka i gusta:
Sa leve strane su se pojavile stene koje nismo mogli da vidimo sa Bodinog vrha. Primetili smo da se puno ptica gnezdi u njima:
Iako je leto bilo u zenitu, u potočićima koji su se slivali ka dnu bilo je dosta vode:
Naišli smo na prvu, manju pećinu kroz koju ponire voda:
Neposredno do nje je druga, mnogo veća i atraktivnija pećina. Kroz nju teče potok ponornica:
Boravak u ovoj pećini predstavlja izuzetan doživljaj:
Neka vam sledeće slike ilustruju koliko je ulazni otvor pećine duboko dole, u rupi:
Usledio je lagani izlazak na severoistočnu stranu Ponora. Ovde se sada nalazi lepo mesto za odmor, a po mnogima je sa njega najlepši pogled na celu krašku uvalu:
Postojala je opcija da se vratimo u Dojkince istim putem kojim smo i došli, ali smo Marjan i ja odlučili da se u selo spustimo niz Bodinu stranu, južno od Bodinog vrha:
Krajolici su bili prelepi:
Pogled na Dojkince sa Bodine strane:
Završni spust u selo je izgledao ovako:
U selu smo bili posle svega sat vremena od polaska sa ruba Ponora:
Trajanje relacije: oko 6.5h
Zahtevnost relacije: teška (4/5)
Karakteristike: prelepa kružna planinarska relacija sa obilaskom jednog od najatraktivnijih mesta na srpskom delu Stare planine - ogromne kraške uvale u čijem se dnu nalaze pećine u koje ponire voda; oni sa slabijom kondicijom mogu do Ponora doći terenskim vozilom Dragana Ćirkovića iz Dojkinaca
Rizici: naporan uspon uz Duboki do i Bobenicu; izbegavati vrućinu ali i nepogode; strane Ponora su vrlo strme, a rupe u dnu duboke i nezgodne za kretanje