13jun2019
Smilovska jezera
Dugo sam odlagao pisanje o ovom lepom kraju dimitrovgradske opštine. Kada sam konačno dobio potvrdu da Centar za hiporehabilitaciju kraj Smilovskih jezera ponovo radi, rešio sam da vam predstavim mesto koje bi mogli da obiđete već narednog vikenda.
Smilovska jezera Savat I i II su veštačke akumulacije koje su napravljene u periodu od 1979. do 1985. godine za potrebe navodnjavanja i odvodnjavanja kraškog polja kod sela Smilovci, po kome su i dobila ime. Od Dimitrovgrada su udaljena desetak kilometara u pravcu severa i do njih vodi odličan asfaltni put preko prevoja Kozarice i sela Radejne. Udaljenost od Pirota je oko 32 km.
Veće jezero se naziva Savat II, a ponekad i samo Smilovsko jezero. Zauzima površinu od oko 22 hektara, sa najvećom dubinom od 6 metara. Savat I je manje jezero, nalazi se istočno od Savata II i prostire se na 5.5 hektara sa istom maksimalnom dubinom. Zbog blizine sela Protopopinci, naziva se i Protopopinsko ili ,,gornje'' jezero. Oba jezera su na 700-710 metara nadmorske visine. Oko njih nema visokog rastinja, a vetar duva skoro neprestano.
U ovom kraju sam bio mnogo puta. Slike u ovom članku nastale su 25. maja 2014. kada sam Smilovska jezera posetio sa suprugom i ćerkom.
Da bi ste došli do većeg jezera, Savata II, koje je atraktivnije za ribolovce, nakon prolaska kroz Radejnu vozite još nekih 1-1.5 km, do odvajanja za veliku farmu i drugo jezero - Savat I. Ne skrećite već produžite pravo, prema selu Smilovci. Ubrzo ćete sa desne strane ugledati površinu jezera, a da bi ste prišli do njega samog, skrenite na bočni put koji se pruža uz samo jezero paralelno sa glavnim putem.
Ovaj deo je najpopularniji među ribolovcima iz Dimitrovgrada, Pirota, Niša i drugih mesta jugoistočne Srbije. Smilovska jezera su jedna od retkih u Srbiji koja na svojim obalama imaju veliki broj uređenih ribolovačkih mesta. Riblji fond ovih jezera je još uvek dovoljno bogat i moguće je uloviti kapitalne primerke amura, šarana i štuke. Pored pomenutih vrsta u jezeru ima crvenperke, bodorke, babuške i soma.
Problem za pecaroše na Smilovskim jezerima može da predstavlja američki somić ili cverglan, verovatno najomraženija riba u srpskim vodama. Toliko se namnožio da je često veoma teško upecati neku od gore pomenutih riba, jer, kako kažu ribolovci ,,kad ova mini-zverka udari, sve fine i kulturne ribe pobegnu glavom bez obzira''.
Američki somić jede bukvalno sve na šta naiđe, a voli i ikru, što ga čini zlikovcem van svake mere. Kada krene u potragu za hranom, može se pecati svuda, i u dubini i u plićaku. U stvari, mora se pecati, jer nema izbora. Mali skot je neverovatno izdržljiv - podnosi i visoke i niske temperature, a može da preživi i pod ledom i da gladuje nedeljama. Ima tri bodlje, zbog kojih ga niko ne dira. Njihov ubod je vrlo neprijatan i bolan. Ribolovcima početnicima može da bude zanimljivo da ga pecaju, jer radi ,,kao blesav'' kad je gladan.
Ova sićušna pošast stigla je u Srbiju u XIX veku, a postoji legenda da je ga je sa svojih silnih putešestvija doneo čuveni matematičar i pecaroš Mihailo Petrović, čuveni Mika Alas. Navodno, Mika je video da cverglani u Americi rastu i do tri kile, pa je odlučio da ih donese u Srbiju i popravi riblji fond...
(https://www.srbijadanas.com/clanak/pecaroska-muka-upoznajte-najomrazeniju-ribu-u-srpskim-vodama-05-03-2015)
Ako niste ribolovac, verovatno će vam zanimljivija biti poseta manje poznatom od dva Smilovska jezera - Savatu I ili Protopopinskom jezeru. Vratite se do pomenute raskrsnice i skrenite ka velikoj farmi ,,Cvetkov''. Usput možete da posetite i ovaj objekat, koji je u vreme naše posete predstavljao koperanta niške mlekare:
Produžite putem koji vodi u pravcu severoistoka. Posle otprilike 1 km stiže se na nasip koji razdvaja dva Smilovska jezera. Desno od njega je Protopopinsko jezero (Savat I):
Prelepa priroda i okruženje svakom posetiocu pruža zadovoljstvo. Ovo je idealno mesto za jednodnevni ili čak višednevni izlet. Prostor oko ovog jezera lepo je sređen. Mirno je, s lepim pogledom na oba jezera i celu visoravan. S obzirom da je okolo ravno, prijaju i izleti biciklom. Ne treba zaboraviti fotoaparat.
Na obali ovog jezera smešten je Centar za hiporehabilitaciju, osnovan 2012. godine u okviru projekta koji je podržala Evropska unija. Aktivnosti Centra prvenstveno su okrenute ka rehabilitaciji dece sa smetnjama u razvoju, ali se radi i sa odraslima. Ovde rado dolaze, na časove rekreativnog jahanja, porodice sa decom iz različitih mesta u Srbiji, ali i iz Bugarske.
Zbog specifične lokacije i ograničenih resursa, sezona rada ovde traje onoliko koliko to vremenske prilike dozvole. Priprema za sezonu počinje u aprilu, a sa korisnicima se radi od maja do kraja oktobra. Najbolje je ovde doći subotom između 9 i 15 sati. Cene usluga su više nego povoljne. Posle kraćeg zastoja u radu, Centar za hiporehabilitaciju ponovo radi od ovog proleća. Ovo je jedini Centar za hiporehabilitaciju na području južne i jugoistočne Srbije.
Istočno od jezera Savat I, između njega i obližnjeg sela Protopopinci, nalazi se ,,Ravna šuma'', porodična farma Aleksandra Vasova. Ovde, na padinama Vidliča, pasu stada neobičnih i autohtonih rasa životinja - bele metohijske ovce bardoke i balkanske koze, koje se gaje na tradicionalni način. Na gazdinstvu porodice Vasov žive i brdski konji, krave, živina, autohtone vrste pasa, a posebnu pažnju privlače južnoameričke lame koje su ovde stigle iz beogradskog ZOO-vrta.
Trajanje relacije: minimum 3h
Zahtevnost relacije: umerena (2/5)
Karakteristike: prelepa jezera sa brojnim mogućnostima za aktivan odmor u neposrednoj blizini - ribolov, hiporehabilitacija, farma autohtonih vrsta životinja
Rizici: prilaz jezerima na pojedinim delovima nije uređen, jezera nisu za kupanje već im je prvenstvena namena ribolov