26may2023
Obiđite Rosomač pa osvojite Rosomački vrh
Rosomački vrh je markantni staroplaninski vis, lako uočljiv iz daljine. Nalazi se između dolina Rosomačke i Dojkinačke reke, zapadno od sela Rosomača po kome je dobio ime. Visok je 1250 m i na njemu je podignut repetitor koji televizijskim signalom pokriva područje Gornjeg Visoka. Meštani ga nazivaju i Kukla.
Ovo je podsećanje na jedan od mojih prvih uspona na Rosomački vrh, 6. maja 2012. godine.
Skretanje za selo Rosomač, jedno od najudaljenijih u pirotskoj opštini, nalazi se na oko 30 km od Pirota i na nekih 745 m nadmorske visine. Tu je i velika farma ,,Bele vode'' (danas ,,Eva''):
Sada je put za Rosomač u mnogo boljem stanju. Asfaltiran je u jesen 2016. godine. U proleće 2012. izgledao je ovako:
Ja sam rešio tada da najpre obiđem selo Rosomač, a da onda pokušam da se na Rosomački vrh popnem direktno iz sela. Na putu za Rosomač, prošao sam pored skretanja za sam vrh, koje se nalazi na oko 1.5 km od farme i to je praktično jedino veće levo skretanje na oko 3 - 3.5 km dugačkom putu od farme do Rosomača:
Na ulazu u selo sam bio posle nešto više od pola sata hoda. Rosomač se nalazi na nadmorskoj visini od oko 860 m:
U gornjem delu sela je Crkva Svete Petke (Svete Paraskeve) iz 1868. godine. Sada je obnovljena i spada u najlepše seoske crkve u pirotskom kraju:
Zatim sam krenuo u još viši deo sela, koji se nalazi baš u pravcu Rosomačkog vrha. Bilo je dosta potočića i teren je bio veoma blatnjav:
Ovaj kraj ispod stena, koje sa istočne i severne strane oivičuju vis na kome je Rosomački vrh, naziva se Rudina:
Na livadama ispod samog Rosomačkog vrha nalazi se raskrsnica lokalnih puteva, baš kao i jedan veliki, stari krst. Sa ovog mesta se može do izletišta na Vrelu, ali i do Jelovičkog Ponora i pograničnog vrha Tupanac (1673 m) na severu.
Severno su karakteristične terasaste livade:
Moj cilj, Rosomački vrh, bio mi je maltene pred nosom, ali sa te strane nisam mogao do njega. Ne kažem da je to nemoguća misija, ali ja u tom trenutku nisam bio spreman za jednu takvu avanturu:
Krenuo sam putem koji vodi između sela i Rosomačkog vrha. Uzput susrećem krdo krava:
Put prolazi ispod samih stena:
Bilo mi je potrebno dvadesetak minuta od livada u podnožju Rosomačkog vrha da izađem na put koji vodi do njega sa glavnog puta ,,Bele vode'' - Rosomač:
Kreće konstantan i prilično naporan uspon, dugačak oko 2.5 km. Karakteristični betonski stubići služe da obeleže pravac prostiranja puta u zimskim uslovima:
U pozadini su selo Slavinja, planina Vidlič i Izatovsko polje u dolini reke Visočice. Do vrha (1250 m) mi je bilo potrebno svega 20 minuta:
Po izlasku na plato imao sam susret sa jednom uplašenom srnom:
Visina stene na kojoj je vrh je oko 100-150 m iznad livada na Rudini. Rosomački vrh je jedan od najlepših vidikovaca u pirotskom kraju, sa koga se pruža predivan pogled na planinu Vidlič, Staru planinu i doline Jelovičke i Dojkinačke reke:
Na prethodnim fotografijama, na horizontu u pravcu severa dominiraju Kaca-kamen i Kopren (1963 m). U pravcu severoistoka, to mesto zauzima bugarski kupasti vrh Kom (2016 m). Dole, u dnu doline Rosomačke reke, oko 400 m niže, nalazi se selo Rosomač. U njemu sam bio praktično samo jedan sat ranije:
Moguće je prošetati po samoj zaravni na vrhu i slikati televizijski repetitor iz različitih uglova:
Posle istinskog uživanja na ovom lepom mestu, usledio je povratak do farme ,,Bela voda''. Bilo mi je potrebno oko 40 minuta. Svojom lepotom me oduševila livada ispod same farme, prošarana žutim maslačcima:
Trajanje relacije: oko 4.5h
Zahtevnost relacije: srednja (3/5)
Karakteristike: autentično staroplaninsko selo Rosomač, jedno od najudaljenijih u pirotskoj opštini, ali i sa prelepom crkvom; na Rosomački vrh, jedan od najlepših vidikovaca u čitavom kraju, može se izaći i terenskim vozilom sa najpristupačnije, južne strane visa; izlet se može upotpuniti i obilaskom Slavinjskog grla (Rosomačkih lonaca), velike turističke atrakcije na Staroj planini
Rizici: ne pokušavati uspon na Rosomački vrh sa njegove istočne ili severne strane; prilikom boravka na samom vrhu biti obazriv zbog okomitih stena; moguć je jak vetar!