20oct2023
Pređite peške deonicu od Belskog mosta do Gostuše
Dugačka je oko 7 km i vodi južnim padinama Stare planine, iznad severne strane Zavojskog jezera, odnosno nekadašnje desne obale reke Visočice. Tokom šetnje sigurno ćete uživati u lepim pejzažima, a nekoliko puta ćete jednostavno morati da zastanete, skrenete sa glavnog puta i obiđete neka zanimljiva mesta.
Ja sam to učinio sa svojim zetom Darkom pre deset godina, 26. oktobra 2013. Ovako je izgledao pogled sa Belskog mosta u rano jesenje jutro (u odnosu na sve ono što je Zavojsko jezero ,,preživelo'' u poslednjoj deceniji tada je bilo dobro ispunjeno vodom):
Impozantni most je dužine 150 m. Ovo mesto je od Pirota udaljeno 22 km. Nastavili smo peške krivudavom i povremeno strmom deonicom do mesta koje se zove Belski krst. Tamo se nalazi skretanje za selo Belu (oko 3 km od mosta). U jesen 2013. put između Belskog mosta i Belskog krsta nije bio asfaltiran. Sada je ova deonica u mnogo boljem stanju:
Brežuljak kod skretanja za Belu je sjajan vidikovac. Sa njega može da se uživa u jednom od najlepših pogleda na Zavojsko jezero:
Prema Gostuši je tada vodio novi asfaltni put. Ovo je najkraća veza Gostuše sa gradom. Zanimljivo je da je formiranjem Zavojskog jezera i izgradnjom Belskog mosta uzvodno prema Pakleštici, Gostuša dodatno udaljena od Pirota za 6 km. Stari put za ovo selo je nekada vodio preko Velike Lukanje, koja se nalazila nizvodno i bliže gradu.
Petnaestak minuta nakon Belskog krsta Darko i ja smo prošli pored skretanja za Vrtibog. Ovo mesto je značajno za planinare jer vodi u široko prostranstvo koje se nalazi između dolina Toplodolske reke, Zavojskog jezera i Dojkinačke reke. Moram da naglasim da je kvalitet puta u njegovom početnom delu vrlo loš i da vodi kroz kraj koji se zove Kaliman. Nadmorska visina na mestu skretanja je 725 m:
Ubrzo se ulazi u selo koje više ne postoji - Veliku Lukanju. Ljudi poreklom iz ovog potopljenog sela ovde imaju svoje vikendice ili održavaju stare porodične kuće koje su bile na većoj visini i odolele nadiranju vode i formiranju jezera, krajem osamdesetih godina prošlog veka:
Jedan put vodi naniže, ka nekadašnjem centru sela koje je u prošlosti predstavljalo centar Srednjeg Visoka. Nakon oslobođenja od Turaka i Berlinskog kongresa Velika Lukanja je postala središte Visočkog sreza, koji je obuhvatao 22 sela i na čijoj teritoriji je tada živelo 10500 stanovnika. Ta vremena su davno prošla...
Za vreme niskog vodostaja jezera nekadašnja Velika Lukanja ,,progleda'' i kuće ,,provire'' iz vode. Prizor zaista zna da bude u isto vreme i zanimljiv i tužan, pogotovo za ljude koji su ovde, na bivšem ušću reke Gostušice u Visočicu, proveli svoje detinjstvo. Od postanka Zavojskog jezera na ovom mestu se nalazi objekat tj. odmaralište pirotskog ,,Vodovoda'':
Darko i ja smo u ovom delu svoje relacije napustili glavni put i pošli obalom Gostuškog zaliva. Uzan je, dubok i u dužini od skoro 1 km se uvlači u dolinu prema Gostuši, severno od jezera:
Stazica vodi do izvora koji se zove Bela vodica:
Vratili smo se na put prema Gostuši. Do sela ima još oko 1-1.5 km:
Poseta ,,Kamenom selu'' je najbolja nagrada za trud učinjen tokom šetnje od Belskog mosta. Darku i meni je trebalo skoro sat i po vremena za tako nešto:
Prošli smo pored seoske crkve. Malo naviše je nekadašnja škola. U toku je bila ,,radna akcija'' - prepokrivanje crkvenog krova:
Krenuti glavnim seoskim sokakom znači nakratko se vratiti u XIX vek:
Nekoliko sitnica ipak stavlja posetiocu do znanja da je moderno doba zakoračilo i u ovo zabačeno selo koje je uspelo da sačuva svoj staroplaninski šarm i duh:
Gornji deo sela je posebno interesantan:
Naš obilazak Gostuše je potrajao više od sat vremena. Istim putem kao u dolasku, preko Velike Lukanje i Belskog krsta, vratili smo se do polazne tačke na Belskom mostu.
Trajanje relacije: oko 5h
Zahtevnost relacije: srednja (3/5)
Karakteristike: šetnja lepim predelima u neposrednoj blizini Zavojskog jezera, sada potpuno uređenim, asfaltnim putem; prolaz pored nekoliko mesta koja valja posetiti (selo Belu sa prelepim Belskim vodopadom, nekadašnje selo i centar ovog kraja - Veliku Lukanju, Gostuški zaliv i autentično ,,Kameno selo'' Gostušu)
Rizici: nema