21apr2022 Napravite krug kroz pirotski i dimitrovgradski Gornji Visok i Zabrđe

Prethodnih dana imali smo jesenje vreme, a na momente i pravu zimu sa snegom. Pretpostavljam da svako od vas želi da iskoristi predstojeće praznike između ostalog i za neki lepi izlet u prirodi sa porodicom i prijateljima. Ovo je moj predlog kako da istovremeno provedete kvalitetno vreme u prirodi, ali i da upoznate neke lepe delove naše opštine i okruga.

U pirotskom kraju postoji više kružnih relacija koje možete preći automobilom, motorom ili biciklom: Pirot - Babušnica - Zvonce - Sukovo - Pirot, Pirot - Ponor - Bela Palanka - Koritnička klisura - Donji Striževac - Blato - Pirot, Pirot - Temska - Cerova - Jalovik Izvor - Periš - Miranovačka Kula - Babin Kal - Bela Palanka - Pirot, Pirot - Poljska Ržana - Trnjana - Veliki i Mali Jovanovac - Veliko Selo - Krupac - Izvor - Pirot itd. Svaka od njih je lepa i zanimljiva na svoj način. Ipak, po mom mišljenju ubedljivo je najlepša ona koja vodi kroz prelepe delove opština Pirot i Dimitrovgrad, dva puta prelazi planinu Vidlič i dobrim delom vodi krajem između Vidliča i Stare planine. Dugačka je oko 90 km i biće vam potrebno nekoliko sati da je pređete, ali i isto toliko da obiđete neka od mnogobrojnih interesantnih mesta na njoj ili u njenoj neposrednoj blizini. Ja sam je prešao više puta, pojedine sekvence sam opisivao i na stranicama ovog bloga, a sada želim da napravim neku vrstu rezimea i da vam dam osnovne informacije o tome šta možete da očekujete na ovoj trasi. Kada sam pokretao blog ,,Pirotski kraj'' upravo je jedna od mojih osnovnih ideja bila da svojim pratiocima podelim bogato iskustvo u istraživanju pirotskog kraja i da im preporučim mesta za boravak u prirodi. U članku ću uglavnom koristiti fotografije nastale 3. maja 2015, kada sam sa svojom porodicom prokrstario Visokom i Zabrđem upravo na taj način i kada smo jednu prelepu automobilsku turu krunisali i nezaboravnim postprvomajskim izletom.

Vaša relacija bi trebalo da krene praktično jedinim putem koji povezuje Pirot i Gornji Visok - od Malog mosta, preko pirotskog buvljaka, kroz naselje Prčevac i pored naselja Četvrti kilometar. Na ovoj deonici treba biti obazriv, što zbog uspona i oštrih krivina, što zbog činjenice da su u poslednje vreme vršeni radovi na sanaciji oštećenog kolovoza, a nisam baš siguran da su oni dovedeni do samog kraja. Takođe, treba pojačati pažnju prilikom prolaska kroz kamenolom Kitka, koji se nalazi bukvalno na samom putu, tačno 6 km od kružnog toka na Malom mostu u Pirotu.

Neposredno iza velikog kamenoloma nalazi se jedno proširenje s desne strane gde možete da zastanete. Odavde možete da uživate u pogledu na Pirot, prostrano Pirotsko polje i planine koje ga oivičuju sa južne strane. Pogled dopire do severnih padina Suve planine na jugozapadu i do planine Ruj, na samoj granici sa Bugarskom, na jugoistoku:

Dalje, posle niza oštrih krivina, imate priliku da osmotrite Basarski kamen (1376 m), a zatim prolazite skretanja za selo Basaru (desno, u podnožju Basarskog kamena) i Crni vrh (levo, 1152 m).

Na 12. kilometru od Pirota dolazite do Planinarskog doma, jednog od najomiljenijih izletišta Piroćanaca. Ovde se gotovo podrazumeva da morate da parkirate automobil i da osetite rezak planinski vazduh na preko 1000 m nadmorske visine. Iako je Planinarski dom uređen još 1954. godine, a prva skijaška staza na njemu aktivirana 1964, ovo mesto posle blistavih trenutaka u ne tako dalekoj prošlosti sada iščekuje neki novi početak. Razlog tome je hotel tj. bivši planinarski dom, koji nakon promene vlasništva nije u funkciji i čeka rušenje, adaptaciju, modernizaciju, proširenje... Kako-god obiđite ovo mesto gde su stasavale čitave generacije pirotskih skijaša, nalazile odmor i okrepljenje nakon iscrpljujućeg dana na snegu, a brojne sportske ekipe gradile formu za svoja takmičenja (čak i na reprezentativnom nivou). Obiđite ,,Titovu česmu'', prošetajte do prelepih vikendica i spustite se u ,,Rupu'' (dolina Dobrodolske reke), vodeći računa da vas priroda ne ponese isuviše daleko jer vam povratak do parkinga uzbrdo može biti prilično naporan. Sa Planinarskog doma je i najlakše izvesti uspon na Basarski kamen - obeleženom planinarskom stazom biće vam potrebno najviše sat i po vremena.

Posle Planinarskog doma sledi nešto lošija deonica puta, gde su klizišta oštetila kolovoz. Na oko 2 km od Planinarskog doma prolazite kroz V'zganicu, ,,carstvo'' prelepih jela i smreka. Ova deonica puta je jedna od najlepših na čitavoj trasi, a tu se nalaze skretanja za Dupni kamik (nedovoljno poznata atrakcija u pirotskom kraju) i Kozji kamen (dobro poznata atrakcija, jedan od najlepših vidikovaca u Srbiji, sa fantastičnim pogledom na Zavojsko jezero, oko 3 km udaljenosti od V'zganice). Visoko gore, s leve strane, uzdiže se Visoka stena (1338 m), okomiti deo glavnog lanca planine Vidlič. Upravo ispod Visoke stene prolazi šumski put koji V'zganicu povezuje sa Odorovskim prelazom (oko 7 km), mestom gde se može preći na drugu, južnu stranu Vidliča.

Sledi vožnja pored lepe doline u podnožju Visoke stene, koja se zove Krajinci. U njenom gornjem delu, neposredno ispod puta, u proleće se formira prvi od nekoliko vodopada u rsovačkom kraju. U donjem delu istog tok potoka na kome je vodopad Krajinci, nalazi se još jedan nedovoljno poznati vodopad. Smešten je u klisuri s leve strane glavnog puta, do njega se dolazi sasvim drugim putem (iz Rsovaca) i poznat je pod nazivom vodopad u Kaluđerskom (ili Kaludžerskom) dolu. O svim ovim mestima čitajte na stranicama ovog bloga, nakon što odgovarajući pojam ukucate u pretraživač označen lupom na naslovnoj strani.

Oko 2 km pre Rsovaca, s desne strane puta, nalazi se slikoviti Manastir Svetog Ilije. Kada sam početkom maja 2015, sa Saškom i Dunjom, išao ovom relacijom, ovo je nakon Pirota bilo prvo mesto gde smo zastali i napravili kratku pauzu. Obnova manastira je bila u završnoj fazi:

Rsovci su najveće selo u ovom delu Visoka. Selo se nalazi na Visočici, nekoliko kilometara uzvodno od mesta njenog ulaska u tajanstveni i teško prohodni kanjon Vladikine ploče. Udaljenost Rsovaca od Pirota je oko 22 km. Pećinska crkva (,,Ćelavi Isus''), pomenuti kanjon Vladikine ploče sa istoimenom pećinom i vodopad u Kaluđerskom dolu, samo su neke od atrakcija koje se nalaze nedaleko od ovog sela, koje tek treba da potvrdi i iskoristi ogroman turistički potencijal koji poseduje. Za razliku od ranijih godina, deonica puta kroz Rsovce je sada u odličnom stanju.

Od Rsovaca do Visočke Ržane ima oko 4.5 km puta, čiji kolovoz nije baš najbolji i treba da bude obnovljen. Ako budete prolazili ovde u rano proleće, postoje šanse da vas bez daha ostavi jak mlaz vode koji se stropoštava u Visočicu sa stena na desnoj obali reke. To je vodopad Bele vode, periodičnog karaktera. Neki ga nazivaju i Crveni breg. To je još jedan u nizu tzv. ,,rsovačkih vodopada''.

U Visočkoj Ržani, nekadašnjem administrativnom centru čitavog Visoka, prelaze se mostovi na Visočici i Dojkinačkoj reci. Nemojte da vas iznenadi prisustvo omanjih zgrada - Visočka Ržana predstavlja neuspeli pokušaj da se ovde formira varošica. U ovom selu se moćna Dojkinačka reka uliva u Visočicu koja dolazi sa istoka, iz pravca Bugarske. Po prelasku drugog mosta, nedaleko od napuštene seoske škole, nalazi se važna raskrsnica. Pravo se produžava za izletište Vrelo, Jelovicu, Brlog i Dojkince, a vi skrećete desno, prema Slavinji:

Od ovog raskršća do Slavinje ima oko 3.5 km. Uzput se prolazi Farma ,,Eva'' (bivša Farma ,,Bele vode''), ,,motor'' razvoja ovog kraja, predodređenog za stočarstvo. Nasuprot njoj, visoko gore je najviši deo planine Vidlič, sa vrhom Guvnište (1413 m).

Slavinja je poslednje pirotsko selo, udaljeno oko 31 km od centra svoje opštine, sa velikim brojem povratnika i priličnim ulaganjima u razvoj turizma. Kada ste u Slavinji nezaobilazna je poseta Slavinjskom grlu (ili Rosomačkim loncima), atraktivnom kanjonu na Rosomačkoj reci ili Rosomašnici. Od centra Slavinje do ovog veoma posećenog mesta, obeleženom stazom uz potok, biće vam potrebno oko 30-40 minuta. Ja vam preporučujem da u centru Slavinje obavezno posetite i nedavno obnovljenu Crkvu Svetog Đorđa:

Posle Slavinje se ulazi na teritoriju opštine Dimitrovgrad. Ovaj gradić je od Slavinje udaljen 33 km. Put vodi poljem, uz reku Visočicu. To je sada kvalitetna deonica, za razliku od ne tako davnih vremena, kada je, na granici dve opštine, ona bila pomalo zaboravljena od strane oba grada. Pre Izatovaca je raskrsnica na kojoj se desno skreće za Braćevce, selo na samoj reci Visočici, a levo za Kamenicu i Senokos (polazno mesto za uspon na Srebrnu glavu i Mučibabu, kao i za odlazak do nekoliko lepih vodopada na Vodeničkoj reci).

Izatovci su prvo dimitrovgradsko selo na koje ćete naići tokom vašeg proputovanja kroz Gornji Visok na nančin opisan u ovom tekstu. Kao i Braćevci, i ovo selo je na reci Visočici. Na izlazu iz njega je velika farma, a na oko 2.5 km udaljenosti i skretanje za selo Boljev Dol. U pitanju je vrlo interesantno mesto, bogate prošlosti, sa neobičnom Turskom česmom (natpis na arapskom jeziku) i starom Crkvom Svetog arhangela Mihaila.

Skretanje za Boljev Dol je tačno na pola puta između Izatovaca i Donjeg Krivodola. U Donjem Krivodolu poslednji put prelazite Visočicu, koja samo par kilometara uzvodno ulazi iz Bugarske na teritoriju Srbije. Pogranično selo Donji Krivodol je mesto gde ste na svojoj ruti najdalje od Pirota i od njega počinjete polako da se približavate svojoj polaznoj tački. Okolina ovog sela je veoma lepa jer se mesto nalazi usred polja smeštenog na 770-900 m nadmorske visine, između južnih obronaka Stare planine i severnih padina Vidliča. U pojedinim nižim delovima, polje je močvarno, a to je i vidljivo na deonici između Donjeg Krivodola i Vlkovije:

Nakon prolaska pored skretanja za obližnju Vlkoviju, selo u podnožju Vidliča, počinje uspon uz ovu planinu. Ovo je relativno novi put, a nekada, dok on nije postojao, praktično jedina veza Dimitrovgrada sa ovim delom Gornjeg Visoka bio je stari, sada zaboravljeni put, koji je povezivao Smilovce i Braćevce, sela na različitim stranama planine Vidlič. Na pogodnom mestu, blizu prevoja gde se prelazi na južnu stranu Vidliča, zastanite i uživajte u pogledu na dimitrovgradski Gornji Visok, Izatovsko polje i vrhove na Staroj planini (Boljevski vrhovi, Srebrna glava, Čiker, Kom u Bugarskoj itd). To smo učinili i mi maja 2015:

Nakon ovog fantastičnog pogleda uslediće još jedan, podjednako lep, na suprotnu južnu stranu, prema Smilovskom (Odorovskom) polju i Dimitrovgradu. Na mestu prevoja, na 1065 m nadmorske visine, pre nekoliko godina je postavljen lep vidikovac. Nemojte da se iznenadite ako vaša očekivanja od ovog mesta pokvari magla, koja je ovde prilično česta:

Granica sa Bugarskom je odavde na manje od 1 km udaljenosti. Sledi spust južnom stranom Vidliča, krivudavim ali kvalitetnim putem. Prolazi se pored sela Mojinci i, nakon 6 km od planinskog prevoja, nalazite se na raskrsnici više lokalnih puteva. Levo se ide za pogranična sela Mazgoš i Brebevnicu, nedaleko od raskrsnice je selo Protopopinci, a vi idete desno - prema Smilovcima. Na samoj raskrsnici je velika Protopopinska česma.

Sada ste u Smilovskom ili Odorovskom polju, najvećem kraškom polju u Srbiji. Nalazi se na nešto manjoj nadmorskoj visini (685-740 m) u odnosu na severnije Izatovsko polje. Takođe, nalazite se u kraju koji se naziva Zabrđe. Njegov centar predstavljaju Smilovci, najveće selo ovog dela dimitrovgradske opštine, udaljeno 12 km od opštinskog centra. Deonica puta od raskrsnice kod Protopoinske česme je sada u odličnom stanju i duga je oko 2 km. U selu, na mestu prikazanom na sledećoj slici, skrećete levo. Ukoliko želite da obiđete Visočke Odorovce, Gulenovce, smilovski vodopad Ripalo ili Manastir Sveti Kirik i Julitu (najviši u pirotskom kraju), na ovom mestu skrećete desno:

Smilovsko polje je poznato po Smilovskim jezerima Savat I i II, koja se nalaze levo od puta prema Dimitrovgradu. Tu, na mestu gde put prolazi pored Smilovskih jezera, nalazi se i jedno neugledno skretanje. Udaljeno je oko 2 km od Smilovaca, obeleženo je i vodi do Piroćancima malo poznatog Manastira Sveta Petka:

Do manastira od ovog mesta ima oko 1-1.5 km makadamskog puta. Obavezno skrenite i posetite ovo lepo mesto koje je smešteno u pitomoj dolini. Zanimljivu priču o manastiru i o tome kako je nastao pročitajte u ,,Arhivi predloga'', u članku od 6. aprila 2020. Tada sam ga poslednji put posetio, sa Milanom Jovanovićem, u povratku iz obližnje Petrlaške pećine. Pre sedam godina, ovde sam sa suprugom i ćerkom praktično završio našu turu kroz Gornji Visok i Zabrđe. Vreme je bilo prelepo, a na izletu su pored nas ovde bili i drugi ljudi iz Dimitrovgrada. Čak smo igrali i fudbal:

Manastir Sveta Petka je od Dimitrovgrada udaljen 11 km. U Povratku do Pirota prolazi se kroz Radejnu (u selu je skretanje za Petrlaš), prelazi se prevoj na Kozarici (skretanje za pogranično selo Bačevo) i zatim sledi spust u Dimitrovgrad. Na oko 2.5 km pre centra Dimitrovgrada desno se skreće za lokalno izletište Krnišor, koje je od glavnog puta udaljeno nepun kilometar. 

Kada se nađete u Dimitrovgradu (nekadašnjem Caribrodu), prolazite kroz naselje Strošena češma, prelazite Dvomostovlje na Ginskoj i dolazite na kružni tok u centru. Odatle je lako vratiti se u Pirot - magistralnim putem ili auto-putem.

Trajanje relacije: teško je odrediti, zavisi od izbora mesta za obilazak; nama je trebalo oko 6h (uključujući izlet i roštiljanje kod Smilovskog manastira Svete Petke)

Zahtevnost relacije: srednja (3/5)

Karakteristike: odlična kružna relacija, dužine oko 90 km, koja se može preći automobilom, motorom ili biciklom; po mom mišljenju najlepša takvog tipa u ovom delu Srbije, sa bezbroj lepih, zanimljivih i atraktivnih mesta koja se nalaze na samoj trasi ili u njenoj neposrednoj blizini

Rizici: za bicikliste dva naporna uspona uz Vidlič; pojedine kraće deonice puta nisu u najboljem stanju