12sep2023 Pronađite put do Ćeltaša, nadomak Pirota

Ćeltaš je nizinska tresava koja se nalazi na južnom rubu Pirotskog polja, nedaleko od sela Barje Čiflik, na oko 380 m nadmorske visine. Procenjuje se da je sloj treseta debljine oko 2 m. Površina tresave u Ćeltašu je stalno podvodna i ugiba se prilikom kretanja. O njoj je pisao i naš čuveni geograf Jovan Cvijić devedesetih godina XIX veka. (Dr Aleksandar Gigov i Aleksandar Aleksov: ,,Tresava Ćeltaš u Pirotskom polju'' - Pirotski zbornik br. 3, 1971)

Pamtim ga kao omiljeno mesto za organizaciju školskih izleta osamdesetih godina prošlog veka. Obožavao sam da sa svojim drugovima odem na Ćeltaš, da tamo provedemo neko vreme, a da se zatim do Barja, naselja u kome je većina nas živela, vratimo preko polja, livada i rečica ravnog Pirotskog polja...

Bilo je pokušaja pre skoro deset godina da se ovo mesto oživi i da se zvanično proglasi za pirotsko izletište, ali, koliko znam, to se nije desilo. U međuvremenu su se na potezu između Pirota i Ćeltaša odigrale važne stvari. Prošao je savremeni auto-put, nekadašnji puteljci koji su vodili do ovog brdašca su presečeni, možda i trajno... Opisaću dva načina dolaska do Ćeltaša, ali jedan od njih treba dobro proveriti jer nisam siguran da je, nakon izgradnje auto-puta, uopšte moguć.

Najpre o tom ,,problematičnom'' načinu dolaska na Ćeltaš, onako kako smo mi na njega išli tokom školskih izleta. Slede fotografije od 7. jula 2015, kada sam poslednji put isprobao taj način dolaska. Još sam imao i društvo - hteo sam suprugi Saški i ćerki Dunji da predstavim ovo meni drago mesto. Koliko sam u tome uspeo, nisam siguran. Imali smo dosta problema u dolasku.

Krenuli smo od mesta gde se poslednjih desetak godina održava čuveni pirotski vašar. Tu, nadomak prigradskog Prisjanskog naselja, sada se nalaze novi saobraćajni poligon, most na rečici Matici i ogledna farma Zavoda za poljoprivredu:

O kakvom se mestu radi i zašto je ostalo upamćeno po zlu, čitajte u članku na adresi http://www.pirotskikraj.com/arhiva/307. Mi smo posle svega nekoliko minuta naišli na trasu auto-puta u izgradnji. Upravo je to mesto koje danas možda predstavlja i neprelaznu prepreku na putu za Ćeltaš. Treba proveriti.

Trebalo je ići uz Maticu, njenom levom obalom. Problem su nam predstavljali visoka, nepokošena trava i trnje. U vidokrugu je stalno brdo Božurato:

Na oko 2 km od farme ili posle pola sata hoda, ja sam sa članovima svoje porodice stigao do mesta gde se evidentno Pirotsko polje završava i počinje da se uzdiže brdašce Ćeltaš:

Moram da kažem da smo pre uspona na brdašce prošli pored dva važna mesta. Nažalost, toliko su bila urasla u koprive i trnje, da im je praktično bilo nemoguće prići u smiraj toplog julskog dana. Prvo mesto predstavljaju dva spomenika, jedan pored drugog. Prvi je posvećen neznanom srpskom junaku koji je ovde hrabro poginuo u borbi sa Bugarima tokom kratkog Srpsko-bugarskog rata 1885. godine. Drugi spomenik je podignut u čast Milorada Mančića Lukanjca, koji je tu teško ranjen u sukobu sa bugarskim fašistima 1943. godine. Od posledica ranjavanja kasnije je umro u pirotskoj bolnici.

Drugo važno mesto se nalazi malo iznad spomenika. To je kaptirani izvor rečice Matice, duž koje je nekada vodio put iz pirotskog Prisjanskog naselja za Ćeltaš:

Najinteresantnije mesto na Ćeltašu tada nam je bila Crkvica Svetog Ilije. Ona se nalazi na platou iznad drugog vrela na Ćeltašu koje se zove Bezdan. Bio sam prijatno iznenađen što je prostor oko crkvice ograđen i opremljen klupicama za sedenje, kojih nije bilo ranije. Svake godine se uoči 2. avgusta ovde okupljaju meštani Barje Čiflika i njihovi gosti u čast Svetog proroka Ilije i Ilindana:

Koliko su oni sa slabijom fizičkom kondicijom bili iscrpljeni ovim načinom dolaska na Ćeltaš, pokazuju sledeće slike:

Drugi način dolaska na Ćeltaš je lakši i brži od prvog i, što je najvažnije, nema nikakvih problema sa njim i uvek je aktivan. Jedino što treba kolima ili biciklom doći do sela Barje Čiflik, odnosno do mesta na izlasku iz ovog sela, prema Rasnici, gde se nalazi vojni objekat. Mesto je od centra Pirota udaljeno oko 5 km:

Ove slike su nešto starije od onih iz prve priče i potiču od 30. oktobra 2010. godine. Moja ćerka je tada imala 5.5 godina. U jesen Pirotsko polje izgleda drugačije:

Pored samog vojnog objekta vodi put pravo na Ćeltaš, trasom antičkog Via Militarisa:

Posle 15-20 minuta hoda od izlaska iz sela Barje Čiflik, dolazi se do Crkve Svetog Ilije:

Oduvek sam voleo da hodam putem koji prelazi preko brdašca, da posmatram polje i grad u daljini:

Ćeltaš je dobio naziv od turske reči ,,kel’’ (,,ćelav’’), jer je to mesto nekada bilo golo, bez drveća. I sada je teren na njemu krševit:

Spomenicima, u delu Ćeltaša gde dolazi put iz Prisjanskog naselja, bilo je lakše prići i fotografisati ih:

Trajanje relacije: oko 2h

Zahtevnost relacije: umerena (2/5)

Karakteristike: zanimljivo mesto na samom rubu Pirotskog polja sa dva vrela, crkvicom i spomenicima koji podsećaju na nemile događaje iz prošlosti

Rizici: treba proveriti da li je dolazak iz Prisjanskog naselja uopšte moguć nakon izgradnje auto-puta; na putu iz Barje Čiflika često ima blata; teren ispod samog brdašca je močvaran!