11oct2023 Obiđite babušnička sela Radosin i Rakov Dol iz doline Tegošnice

Ovo su sela u opštini Babušnica koje sam poslednje posetio - tek 14. novembra 2015. Razlog je njihova udaljenost od drugih naseljenih mesta i puteva. Naime, put koji do ovih sela vodi iz Ljuberađe, preko Berduja i Leskovice, u vrlo je lošem stanju, a rastojanje je isuviše veliko za prelaženje pešice. Ovo je uspomena na jednu lepu relaciju od pre skoro osam godina.

Kada sam u februaru 2015. posetio zabačenu Crvenu Jabuku, putem preko Svođa i uz dolinu reke Tegošnice, shvatio sam da su babušnička sela Radosin i Rakov Dol mnogo pristupačnija sa teritorije opštine Vlasotince. Na putu koji iz Svođa vodi prema Crnoj Travi i Vlasinskom jezeru našao sam se u selu Tegošnici, koje se nalazi na ušću ove lepe planinske reke u Vlasinu. Tegošnica je od mog Pirota udaljena 53 km i skretanje za Crvenu Jabuku, tj. Radosin i Rakov Dol je lepo obeleženo:

Asfalt prestaje i put za ova udaljena sela vodi uz reku. Prolazi se skretanje za vlasotinačko selo Dobroviš i nakon skoro 10 km dolazi se do mesta gde treba ostaviti prevozno sredstvo. Ovo mesto, ključno za uspeh relacije, nalazi se na 555 m nadmorske visine, nije posebno obeleženo putokazima i izgleda ovako:

Dolina Tegošnice je lepa i živopisna, ali je put uz reku veoma prašnjav ili blatnjav, u zavisnosti od doba godine i padavina. Pošto je kamenolom ,,Rakov Dol'' (malo dalje od skretanja za Radosin) i dalje aktivan, nemojte da vas u ovom pustom kraju iznenade teški, natovareni kamioni. Upravo oni najviše oštećuju put, ali se za potrebe kamenoloma on povremeno i obnavlja i nasipa. Kakogod, računajte da će vam automobil nakon posete ovom kraju ,,zahtevati'' temeljno pranje od prašine ili blata.

Do sela Radosin vodi šumski put uz dolinu, uz konstantan i jak uspon i nekoliko oštrih zavoja. Priroda je prelepa, posebno u jesen:

Prilično naporna deonica je duga 2 km. Dolina Rakovdolskog potoka se širi i dva susedna sela, Radosin i Rakov Dol, se nalaze na njenim suprotnim krajevima, na nepun kilometar udaljenosti vazdušnom linijom. Međutim, kako je dolina duboka i teško prohodna, Rakov Dol od Radosina razdvaja skoro 6 km puta koji obilazi dolinu.

Do prvih kuća u Radosinu trebalo mi je oko 20 min od skretanja u dolini Tegošnice. Seoske kuće su ,,razbacane'' po obodu doline:

Radosin je početkom XXI veka imao oko 70 stanovnika. Koliko ih ima danas, teško je reći. Izrazita depopulacija je još u drugoj polovini prošlog veka zahvatila čitav ovaj kraj. Najviše ljudi se odselilo u Batočinu kod Kragujevca. Zanimljivo je da se selo nekada zvalo Radosinj, a da je, zajedno sa još nekoliko babušničkih sela, preimenovano pre 15 godina (2008).

 Ne moram da naglašavam da je u selu puno napuštenih kuća:

U gornjem, najzapadnijem delu sela, ima i novijih kuća:

Put ponovo vodi uzbrdo. Lep je pogled sada na dolinu Tegošnice, vlasotinački kraj, planinu Ostrozub, mahale obližnjeg sela Dobroviš, Crtavo (867 m), planinu Kruševicu...:

Nakon pola sata hoda od spomenika u centru sela Radosin, dolazim do raskrsnice puteva, odnosno do uključenja na put koji Ljuberađu povezuje sa Crvenom Jabukom. Ovo važno prolazno mesto se nalazi na 890 m nadmorske visine:

Put za Rakov Dol sada vodi drugom, severnom stranom duboke doline Rakovdolskog potoka. Prolazi podnožjem planine Talambas:

Posmatrano sa tog puta, sada iz drugog ugla, Radosin izgleda ovako:

Tu, na putu prema Rakov Dolu, doneo sam odluku tako svojstvenu mom karakteru - Nema povratka istim putem već ću se u Radosin iz Rakov Dola vratiti prečicom, kroz dolinu!

Pre sela Rakov Dol put prolazi pored crkve posvećene Svetom Petru i Pavlu. Za dolazak do nje od raskrsnice iznad sela Radosin trebalo mi je oko 45 minuta. Podignuta je na mestu stare crkve i u jesen 2015. sam primetio da je bila nedavno renovirana:

Odmah iza crkve put povija u centar sela Rakov Dol. Drugi krak puta produžava za Crvenu Jabuku:

Nije mi bilo teško da zaključim da je Rakov Dol nekada bilo mnogo življe i značajnije selo nego danas. Upamtio sam ga po lepo okrečenim kućama i prozorskim daskama i vratima živih boja (najčešće zelene i plave):

Centar sela je od skretanja za Radosinj udaljen oko 4 km, a od doline Tegošnice oko 8. Nalazi se na nadmorskoj visini od 790 m i ja sam ovde bio nakon dva sata hoda od trenutka kada sam ostavio auto. Tu su pre svega zadružni dom, česma sa citatom iz Njegoševog ,,Gorskog vijenca'' i stara škola:

Tu je i veliki spomenik, posvećen palim borcima u ratovima u XX veku - lep, ograđen i dobro čuvan, jedan od najlepših i najvećih koje sam video u selima pirotskog kraja. Podignut je jula 1981. godine:

Rakov Dol je 2011. godine ostao na samo 8 stalnih stanovnika. Posle Drugog svetskog rata bilo ih je skoro 600. U periodu od maja 1943. do oslobođenja od Bugara (avgusta 1944) ovo selo je bilo baza partizanskog pokreta i deo slobodne teritorije na potezu Lužnica - Crna Trava. Veruje se da je svoje ime dobilo po rakovima kojih je nekada bilo puno u potoku koji protiče kroz dolinu u kojoj se nalazi selo. Po drugoj pretpostavci, Rakov Dol je dobio ime po nekom Raki koji se tu doselio, a obližnji Radosin po njegovom bratu Radetu.

Kada sam krenuo putem ispod škole naišao sam na kuću u kojoj je donedavno bila mesna kancelarija. Tamo sam zatekao tužan prizor. Nebriga prema starim knjigama i kompletnoj arhivskoj dokumentaciji sela me razočarala:

Produžio sam dalje. Odluka da se u Radosin vratim kroz dolinu već ranije je bila doneta. Spustio sam se u donji deo sela Rakov Dol:

Radosinske kuće, s druge strane doline, izgledale su kao nadohvat ruke. U praksi nije bilo tako. Povratak u Radosin je potrajao oko pola sata. U potoku je bilo vode:

Do auta i doline Tegošnice povratak iz centra sela Rakov Dol je potrajao nešto više od sat vremena. Čitava pešačka tura se završila posle 3h 10 min vremena.

Akciju sam maltene ponovio 14. aprila 2020, sa svojim prijateljem planinarom Milanom Jovanovićem. Razlika je u tome što smo se iz Rakov Dola vratili na put za Crvenu Jabuku i u dolinu Tegošnice sišli na mestu kamenoloma. Čitajte o tome preko linka http://www.pirotskikraj.com/arhiva/301.

Trajanje relacije: oko 6h

Zahtevnost relacije: teška (4/5)

Karakteristike: prelepe doline Tegošnice i Rakovdolskog potoka; zanimljiva sela Radosin i Rakov Dol - lepe seoske kuće, spomenici, rakovdolska crkva...

Rizici: prašina i blato na putu uz reku Tegošnicu; naporan uspon do Radosina i još napornije obilaženje duboke doline Rakovdolskog potoka; kraj je pust i zabačen, pomalo zaboravljen od svih