13apr2024
Uspon na Dragovski kamik i bugarska varošica Trn
Možda je opština Trn najsiromašnija u Bugarskoj, a time i u Evropskoj uniji, ali je prebogata prirodnim lepotama. Jedan dan je nedovoljan da se obiđu sva interesantna mesta. Izbor naše četvoročlane ekipe (Gaga, Boce, Buda i ja) je bio da nakon posete Vrabčanskom vodopadu, selu Bankja i Jablaniškom ždrelu, obavimo uspon na Dragovski kamik, a da zatim kratko posetimo i sam Trn.
Od one raskrsnice gde se put koji dolazi sa severa, iz pravca Dragomana, uključuje na glavni put za Trn, koji vodi iz Sofije i Pernika sa istoka, vrh Dragovski kamik (1118 m) je vazdušnom linijom udaljen tačno 1.3 km. Na isto tolikom rastojanju od raskrsnice prema Perniku, bilo je mesto gde smo ostavili automobil i započeli uspon. Udaljenost od Trna je oko 6 km:
Dragovski kamik je inače poznat pod nadimkom ,,Trnski Materhorn'', zbog svog specifičnog oblika piramide, koji je posebno vidljiv iz pravca jugoistoka i istoka. Masiv na kome se nalazi, smešten je između sela Vrabče (kroz koje smo prošli na putu iz Dragomana) i Filipovaca (na putu za Breznik i Pernik). Do vrha može da se dođe i iz pravca Vrabče, preko Stakjevog vrha (1051 m) i mi smo početak te staze videli u blizini skretanja za Vrabčanski vodopad.
Dužina staze koju smo mi izabrali je oko 4 km, a visinska razlika 350 m. Odlično je obeležena markacijama žute i bele boje:
Odmah počinje oštar uspon. U početku malo tumaramo tražeći pravu stazu. Sredina je dana i jasno je da ćemo glavnog ,,neprijatelja'' imati u jakom suncu i velikoj vrućini, netipičnoj za polovinu aprila:
Izlazimo na nešto ravniji teren sa pogledom na sam vrh sa južne strane:
Staza zatim kratko prolazi kroz šumu...:
... a zatim počinje najteži deo i završni uspon na vrh:
Pogled je sve lepši, ali uspon zahteva i sve veću pažnju:
Jedno mesto je posebno kritično. Tu smo morali maksimalno da pružamo pomoć jedno drugome:
Do vrha se bukvalno skače sa kamena na kamen. Teren podseća na planinu Greben ili Mumulj iznad kanjona Jerme. I sam Dragovski kamik možemo na neki način smatrati delom planine Greben. Severoistočno je Zavalska planina.
Posle 1h 10 min izlazimo na vrh:
Na njemu su već bugarski planinari. Uspon na Dragovski kamik je jedna od njihovih omiljenih relacija u ovom delu Bugarske.
Po očekivanju, pogled je izuzetan: dolina Jablanice, Zavalska i Ezdimirska planina, u daljini Vitoša i Rila pod snegom:
Nama je nazanimljiviji bio pogled na zapad, u pravcu naših planina: Grebena, Vlaške, Ruja, Vetrena. U daljini su Vidlič i Stara planina:
U dolini istočno od Dragovskog kamika se nalazi Bežanska pećina, za koju postoji predanje da je tunelom bila povezana sa tvrđavom na vrhu (priča slična onoj sa Velikog Crtava iznad Modre Stene). Tvrđava je bila dostupna samo za severozapada (iz pravca Vrabče) i imala je strateški značaj nad dolinom reke Jablanice. Sam Dragovski vrh je ime dobio po vojvodi Dragoti koji ju je početkom XI veka branio od napada Vizantinaca).
Povratak sa Dragovskog vrha do početnog mesta je trajao oko 50 minuta.
Zatim smo otišli do Trna i prošetali centrom ovog mesta kroz koje protiče reka Jerma. Ništa se posebno nije promenilo od moje poslednje posete u septembru 2015. godine. Tada sam zajedno sa svojim školskim drugom, Bojanom Ristićem, pored Trna obišao i Trnsko ždrelo i jezero Jarlovce u Znepolju.
Iako mala, Trn je izuzetno zanimljiva varoš. U jugozapadnom delu, desno od puta koji vodi za Strezimirovce (granični prelaz sa Srbijom), nalazi se Paraklis Svete Petke. Nismo propustili priliku da ga posetimo. Nalazi se u pećini i fotografisanje u njenoj unutrašnjosti je zabranjeno:
Ovde dolaze hodočasnici iz cele Bugarske, ali i Srbije, na praznik Svete Petke, 27. oktobra. Kult Svete Petke je veoma poštovan u Bugarskoj, a ona se smatra zaštitnicom Trna i okoline. Prema predanju, u ovoj pećini se ona krila od progonitelja u XI veku. Unutra postoje tragovi njenih stopala i ruku. Sačuvan je i veliki kamen u o obliku okruglog hleba. Meštani veruju da se ovde događaju čuda. Voda koja curi kroz stene u pećini se skuplja u posebne posude i po vernicima pomaže u lečenju bolesti.
Na vrhu brdašca, iznad paraklisa, podignut je veliki krst. Sa tog mesta je lep pogled na Trn. Ali, da bi se došlo do njega, treba se provući kroz uzani procep u steni. Navodno, prolaze samo bezgrešni...
Trajanje relacije: oko 8h (polazak iz Pirota)
Zahtevnost relacije: teška (4/5)
Karakteristike: uspon na izuzetno atraktivan vrh Dragovski kamen (,,Trnski Materhorn''), koji je istovremeno i prvoklasan vidikovac; mala, siromašna, ali i veoma zanimljiva varošica Trn, koja je kratko, po oslobođenju od Turaka (1877/78) bila u sastavu Srbije; interesantan kameni Paraklis Svete Petke
Rizici: naporan uspon na Dragovski kamik, uz par vrlo rizičnih mesta!