29jul2022
Vikend-naselje Padinje i muzej u Pakleštici
Silom prilika, kod mene se u poslednje vreme otvaraju mogućnosti za izlazak u prirodu radnim danima. Koliko god da me svaki boravak na planini ispunjava i čini srećnim, gledano na duži vremenski period novonastala situacija izaziva zabrinutost i strah. U petak sam prepodne proveo na obalama Zavojskog jezera.
Skretanje za vikend-naselje Padinje nalazi se na putu prema Pakleštici. Udaljeno je 2.8 km od skretanja za Belski most, Belu, Veliku Lukanju i Gostušu, a nalazi se na oko 1.5 km pre Pakleštice. Označeno je putokazom:
Od ovog mesta nizbrdo vodi nasipan put. To je stari put koji je nekada povezivao Paklešticu i Veliku Lukanju, pre nastanka Zavojskog jezera. Njime su deca iz Pakleštice išla u više razrede osnovne škole koja se nalazila u Velikoj Lukanji:
Padinje je, uz naselje koje se nalazi u blizini same brane i čuvene ,,Buljarice'', verovatno najpoznatije vikend- ili kamp-naselje na obalama Zavojskog jezera. Ima dosta lepih vikendica koje njihovi vlasnici obično posećuju u dane vikenda i kad koriste svoje letnje godišnje odmore:
Posle pređena 1.3 km ili nakon 20-ak minuta spusta, stižem do obale Zavojskog jezera. Nešto niže je Belski most. Nivo jezera je daleko od onog koji treba da bude, ali se očigledno ono malo ,,povratilo''. U jesen prošle godine početak jezera je bio ispod Belskog mosta, a sada je negde neposredno iznad Padinja, tako da je nekadašnja okuka reke Visočice ispunjena vodom. Vrhovi potopljenih stabala ukazuju da je dubina mala:
Nakon obilaska mesta Padinje i razmišljanja o tužnoj sadašnjosti Zavojskog jezera vraćam se na put koji vodi ka Pakleštici. Tačno iznad Padinja se nalazi vidikovac na Kozjem kamenu, jedna od najposećenijih turističkih atrakcija pirotskog kraja. Do njega vodi put koji iz Pirota ide preko Planinarskog doma i prevoja V'zganice. Prethodnih godina sretao sam ljude iz Niša, Beograda i drugih mesta koji su greškom do Kozjeg kamena bili krenuli putem za Zavojsko jezero i Paklešticu. Nije mi bilo lako da im saopštim da su na pogrešnom putu, da moraju da se vrate u Pirot i voze dodatnih 35-40km. Međutim, postoji i ,,spas'' u ovakvim situacijama do kojih ne bi trebalo da dođe obezbeđivanjem adekvatne turističke signalizacije još u Pirotu. Naime, na nepun kilometar pre Pakleštice, pre nego što put krene da se spušta u ovo selo, postoji obeleženo skretanje na planinarsku stazu koja vodi do Kozjeg kamena. Nisam išao njome, pretpostavljam da je dobro markirana, a najveći problem je savladavanje visinske razlike od 400 m na relativno kratkom rastojanju:
Jedno od najlepših i najslikovitijih pirotskih sela svakako je Pakleštica. U srećna vremena (čitaj ,,normalna''), kada je nivo Zavojskog jezera na maksimumu, ovde je njegov početak:
Vredni i preduzimljivi meštani su se poslednjih godina baš potrudili da svoje selo učine privlačnim za turiste iz čitave Srbije. Na desnoj obali Visočice, odmah iza mosta nalazi se park sa drvenim pločama na kojima su natpisi pakleških familija. Brojao sam - ima ih oko 40:
Na raskrsnici u centru sela je česma:
Desno se skreće za Crkvu Svetog arhangela Mihaila:
Ispod crkve je napravljeno kupalište na Visočici. Najzanimljivije su ležaljke za sunčanje:
U Pakleštici sam bio prvog dana ove godine. Tada sam se peo na vrhove severno od sela, u delu Stare planine između Pakleštice, Bele i Dojkinaca. Ovog puta moja namera je bila da posetim muzej ili spomen-dom koji se nalazi u samom selu, preko puta crkve. U njegovom obilasku društvo mi prave Dragan Andonović (svojevrsni lokalni turistički vodič i čovek kod koga je ključ od muzeja) i devojčica Nikolina:
Od Dragana slušam zanimljivu priču o istoriji sela koje je 1930. imalo 840 stanovnika. Prema njegovim rečima, trenutno nema više od 15 stalno nastanjenih ljudi i to je glavni problem koji sprečava dalji razvoj Pakleštice i ulaganja u njen veliki turistički potencijal.
Muzej je otvoren jula 2020. godine i sadrži bogatu etno-zbirku:
Mene su posebno oduševile karte ovog dela Visoka, plan sela i velika maketa kraja u kome se nalazi Pakleštica sa svim značajnim mikrotoponimima u njenoj blizini:
Lep primer očuvanja istorije i vrednosti sela za neke naredne generacije, koji bi mogle da slede i druga sela u pirotskom kraju.
Trajanje relacije: oko 2.5h
Zahtevnost relacije: umerena (2/5)
Karakteristike: jedno od najpoznatijih vikend-naselja na obalama Zavojskog jezera i jedno od najlepših i najslikovitijih pirotskih sela koje posetiocima može da ponudi obilazak brojnih atrakcija (kanjon i pećina Vladikine ploče, vodopad Beljenica, vidikovac Kozji kamen, staroplaninski vrhovi...), lepu crkvu i zanimljiv zavičajni muzej
Rizici: -