1may2023 Planinarski dom - Vzganica - Dupni kamik - Kitka

Do livade na Dupnom kamiku najčešće se dolazi na dva načina - sa prevoja na Vzganici ili od Koprivštičkog krsta na putu za Zavojsko jezero. Odlično poznajem oba. Prazničnog prvog majskog dana trebalo je da ovo neobično mesto upozna i moja prijateljica Dragana iz Vlasotinca. Mi smo malo produžili našu relaciju i započeli je sa Planinarskog doma, a nakon obilaska Dupnog kamika obavili i uspon na obližnju Kitku.

Sa parkinga na Planinarskom domu pruža se odličan pogled na Dupni kamik i Kitku, a može se i lepo sagledati trasa koju treba preći. Ono što je najvažnije - ide se putanjom polukružnog oblika, bez ikakvih većih varijacija u visini (izuzev završnog dela i uspona na samu Kitku):

Prvomajsko jutro je bilo lepo i sa zadovoljstvom smo prešli prvih 2.5 km rastojanja od Planinarskog doma do prevoja na Vzganici, krećući se glavnim putem koji povezuje Pirot sa Visokom. Za to nam je trebalo oko 35 minuta:

Na mestu prikazanom na sledećoj slici skrećemo na šumski put koji vodi ka Dupnom kamiku. Ovo mesto, nažalost, nije obeleženo. Oni koji ne poznaju ovaj kraj moraju voditi računa da se skretanje za čuveni vidikovac na Kozjem kamenu nalazi samo 500 m dalje, putem ka selu Rsovci, i da nema nikakve veze sa stazom za Dupni kamik.

Put koji od Vzganice vodi do Dupnog kamika je u svom početnom delu gotovo uvek blatnjav. Iako nema markacija, ne bi trebalo da bude problema sa snalaženjem jer nema nikakvih naglih skretanja i, kao što sam već napomenuo, ide se konstantno polulevo:

Kasnije teren postaje otvoreniji, a Dupni kamik i Kitka postaju lako uočljivi i stalno u vidokrugu. Ovaj kraj na južnim padinama Dela, isturenog kraka planine Vidlič koji razdvaja dolinu Dobrodolske reke od doline Visočice (Zavojskog jezera), naziva se Carevac:

Delom se prolazi i kroz borovu šumu. Lep je pogled na jug, u pravcu Visoke stene, Basarskog kamena i Planinarskog doma:

Zatim se prolazi mesto koje liči na neku vrstu ,,kapije'' Dupnog kamika, kao i pored česme Virove, sa velikim brojem korita - pojila za stoku. Pošto stoke praktično više nema, česma se ne održava, u vrlo je lošem stanju i propada. Iz nje i dalje teče hladna voda, idealna za osveženje:

Uskoro je za Gagu nastupio dugo očekivani trenutak - izlazak na livadu Dupnog kamika. Najlepša je upravo u proleće:

Ovo prelepo mesto je zidom od stena zaštićeno sa svoje južne strane. Složili smo se da njegovu lepotu kvari kućica ili pojata, napravljena van svih normi uklapanja građevinskih objekata u prirodni ambijent. Najinteresantnije je posmatranje same dupke ili otvora u steni, okrenute tačno u pravcu Crnog vrha. Trebalo nam je 2h 15 min da ovde stignemo sa Planinarskog doma:

Penjanje do samog stenskog otvora i fotografisanje na ovom mestu punom pozitivne energije se naprosto smatraju obaveznim:

Nakon odmora i uživanja u lepoti ovog neobičnog mesta, Gaga i ja produžavamo uz dolinu koja razdvaja dva paralelna venca Dela - Kitku i Pažar:

Na mestu gde dolina dostiže svoju najveću visinu, i u trenutku kada se na zapadu otvori pogled ka Koprivštici, Pravcu, Marnom livađu, Srednjoj glami i Golašu, započinjemo uspon na Kitku, najpre šumskom stazicom, a zatim severnom padinom vrha:

Na Kitku, tačnije jedan od dva njena vrha, visok 1209 m, stižemo nakon 40 minuta od Dupnog kamika:

Kao i uvek, Kitka opravdava renome sjajnog vidikovca:

Kapljice kiše su, nošene vetrom, dolazile i do nas iz pravca istoka. U dimitrovgradskom Visoku je očigledno bilo padavina, povremeno su granice vodene zavese dopirale i do prevoja na Vzganici i pretile i nama udaljenim svega nekoliko kilometara dalje. Morali smo nazad, i to baš u pravcu kiše. Ispostaviće se da ćemo imati sreće sa vremenom. Rešili smo da se do Dupnog kamika vratimo grebenom, i to preko istočnijeg i dva metra višeg vrha Kitke (1211 m):

Za razliku od nižeg, ali interesantnijeg vrha na kome smo najpre bili, ovde nema betonskog stuba već postoji samo hrpa kamenja. Dva kupasta vrha Kitke su vazdušnom linijom udaljena nešto više od 500 m.

Postaje hladnije i vetar je sve jači. Kiša i dalje preti. Putanju do Dupnog kamika biramo sami. Uzput prolazimo pored stena neobičnih oblika:

Na livadi Dupnog kamika smo tačno pola sata nakon polaska sa vrha Kitke visokog 1211 m. Opasnost od kiše je konačno prošla, vreme se prolepšava. Povratak do Planinarskog doma, preko Vzganice, je potrajao bezmalo dva sata.

Trajanje relacije: oko 8.5h

Zahtevnost relacije: srednja (3/5)

Karakteristike: odlična relacija, sa prolaskom pored nekoliko lepih i veoma zanimljivih mesta (Planinarski dom, Vzganica, Virove, Dupni kamik, dva vrha Kitke)

Rizici: blatnjav šumski put nakon Vzganice; nema markacija; tokom spusta sa Kitke na Dupni kamik grebenom treba biti pažljiv zbog strmog i kamenitog terena, a leti obratiti pažnju na zmije